WŁÓKNA BAWEŁNY SĄ NIEZWYKLE CHŁONNE
Dzięki wyjątkowej strukturze, są w stanie wchłonąć nawet 27 razy więcej płynu niż ważą. Pod mikroskopem widać, że włókna bawełniane są jakby puste w środku tuby o sześciu koncetrycznie ułożonych warstwach. Pusta przestrzeń pomaga im wchłaniać i zatrzymywać płyn.
   
BIODEGRADOWALNE NIE ZNACZY KOMPOSTOWALNE

Biodegradowalny
oznacza, że coś jest w stanie rozpaść się na coraz to mniejsze cząsteczki, aż zostanie zjedzone przez mikroorganizmy. Wszystko w końcu biodegraduje. Bawełna czy wiskoza w ciągu 1-5 miesięcy, natomiast plastikowa butelka nawet w ciągu 1000 lat.

Kompostowalny oznacza, że coś rozkłada się na związki organiczne (dwutlenek węgla, wodę) i nieorganiczne, tworząc biomasę w czasie zbliżonym do rozkładu papieru lub w ciągu 90 dni.

Produkty kompostowalne zmieniają się w bogaty w składniki odżywcze nawóz, nie zostawiając w glebie żadnych związków toksycznych.

​Podczas naszego eksperymentu biodegradowalności sprawdziliśmy, że bawełna rozkłada się w 4 miesiące, wiskoza w 2 miesiące (ma krótsze włókna, więc rozkłada się szybciej), natomiast PET nie zmianił struktury podczas całego czasu trwania eksperymentu. 
NIE WSZYSTKIE WŁÓKNINY SĄ SPŁUKIWALNE
Produkty spłukiwalne powinny rozpadać się w wodzie na mniejsze kawałki i całkowicie rozpuszczać po spłukaniu w toalecie. Produkty spłukiwalne nie powinny unosić się na wodzie, zawierać plastiku lub regenerowanej celulozy. Dozwolone są wyłącznie surowce, które rozkądają sie w środowisku naturalnym.
​Niestety większość chusteczek dostępnych na rynku nie rozkłada się w tempie, które pozwalałoby na wrzucanie ich do toalety. Wyrzucone w ten sposób chusteczki zatykają rury i powodują uszkodzenia kanalizacji.
​Wszystkie produkty, które konsumenci mogą uznać za odpowiednie do wrzucenia do toalety, powinny być jasno oznaczone jako spłukiwalne lub niespłukiwalne.

EDANA i INDA, to dwie międzynarodowe stowarzyszenia, które wydają zalecenia odnośnie spłukiwalności włóknin. Organizacje te opracowały znaczek "Nie wrzucać do toalety", który powinien znaleźć się na chusteczkach, które nie rozpuszczają się w wodzie.
 
DZIĘKI WŁAŚCIWOŚCIOM ELEKTROSTATYCZNYM, ŚCIERECZKI POTRAFIĄ PRZYCIĄGAĆ KURZ
Elektryczność statyczna tworzy się, kiedy potrze się ze sobą dwa obiekty, które nie przewodzą prądu. Elektrony przeskakują wtedy z jednego obiektu na drugi. Zaobserować ją można na przykład na włosach, podczas zdejmowania swetra. Specjalnie zaprojektowana przez nas włóknina wykorzystuje właściwości elektrostatyczne, by przyciągać kurz!
 
OPAKOWANIA I WŁÓKNINA Z CERTYFIKATEM FSC LUB PEFC POMAGAJĄ CHRONIĆ LASY
Niektórzy uważają, że najlepszym sposobem na ochronę lasu jest zrezygnowanie z wykorzystywania surowców drewnopochodnych. W codzinnym życiu jest to jednak bardzo trudne.
Certyfikaty FSC i PEFC zapewniają, że surowce pochodzą ze zrównoważonej gospodarki leśnej, zachowującej ekologiczne funkcje i integralność lasów.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz do nas >